Slevy na dani a nezdanitelné části daně. Co je co?
Ať už jste v podnikání zběhlí nebo podnikáte čerstvě, možná si nejste jisti, jaké slevy na dani můžete uplatnit. Jako OSVČ je získáte jednou ročně při podání daňového přiznání. To máte čas podat on-line až do 2. května. Pokud si nejste jistí, zda ho musíte podat i vy nebo nevíte, jak na to, přečtěte si náš článek, který vám krok po kroku ukáže, jak na daňové přiznání.
Než se do jeho vyplnění ale pustíte, projděte si slevy na dani, na které máte nárok a připravte si podklady, které k čerpání budete potřebovat. Kromě slev na dani navíc v daňovém přiznání, ale i ročním zúčtování můžete uplatnit i nezdanitelné části základu daně, neboli takové částky, které snižují základ daně. Pojďme se podívat na to, jaký je mezi nezdanitelnými částmi základu daně a slevami na dani rozdíl.
Nezdanitelné části základu daně
Díky takzvaným nezdanitelným částem základu daně, nebo také nezdanitelným položkám si jednoduše snížíte základ daně z příjmu. Můžete je uplatnit pokud jste zaměstnanci i OSVČ, pouze s rozdílem toho, že jako zaměstnanec je uplatníte v ročním zúčtování a jako OSVČ v daňovém přiznání. Ve výsledku tak můžete ušetřit i několik tisíc korun.
- Úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření
Pokud jste si pořídili dům nebo byt k vlastnímu bydlení a pravidelně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, můžete si ze základu daně odečíst až 300 000 Kč. Odečíst si můžete pouze zaplacené úroky. Pokud ale nemovitost vlastníte pro účely podnikání nebo ji pronajímáte, základ daně si snížit nemůžete. K prokázání odpočtu stačí přiložit k daňovému přiznání nebo ročnímu zúčtování potvrzení o výši zaplacených úroků od vaší banky nebo stavební spořitelny.
- Bezúplatné plnění (dříve dar)
Pokud poskytnete dar na veřejně prospěšné účely, můžete si ze základu daně odečíst jeho hodnotu. Ta musí činit alespoň 1000 korun nebo přesáhnout 2 % ze základu daně. Pro rok 2022 je možné za dar odečíst maximálně 30 % základu daně. Věděli jste, že za dar se považuje i darování krve? Jeden odběr je pro odpočet z daně naceněný na 3 000 korun. Pokud tedy pravidelně darujete krev, nezapomeňte si základ daně v daňovém přiznání nebo ročním zúčtování snížit. Stačí jen doložit jakékoliv potvrzení o daru, například darovací smlouvu.
- Odpočet za penzijní pojištění
Pokud máte sjednané penzijní pojištění se státním příspěvkem, můžete si od základu daně odečíst zaplacené pojistné za uplynulý rok. Od každého zaplaceného měsíčního příspěvku odečtete 1 000 korun a zbytek si snížíte ze základu. Maximálně si tak odečtete až 24 000 korun. K uplatnění stačí jen doložit potvrzení o výši vkladů od penzijního fondu.
- Odpočet za soukromé životní pojištění
Daňoví poplatníci si mohou také snížit základ daně o zaplacené příspěvky na soukromé životní pojištění. Pokud máte sjednané pojištění proti nepříjemným životním situacím, můžete si základ daně snížit o pravidelné platby. Stejně jako u penzijního pojištění si z daně odečtete až 24 000 korun. Odpočet doložte potvrzením o výši vkladů na životní pojištění.
- Příspěvky na vzdělávání
Od základu daně si můžete odečíst také platby za zkoušky profesní kvalifikace. Podmínkou je, že jste si zkoušky zaplatili sami a spadají do profesní kvalifikace zveřejněné v Národní soustavě kvalifikací. Ve většině případů si odečtete maximálně 10 000 korun za rok. Jako potvrzení vám stačí doklad o zaplacení. Musí na něm být uvedené vaše jméno a popis vzdělání.
- Odborové příspěvky
Pokud jste členem odborové organizace, které platíte pravidelné příspěvky, můžete si odečíst částku do výše 1,5 % zdanitelných příjmů ze zaměstnání nebo v absolutní hodnotě až 3 000 korun za rok. K uplatnění budete potřebovat potvrzení o zaplacení příspěvku.
Slevy na dani
Jako OSVČ získáte slevy na dani jednou ročně při podání daňového přiznání. Zaměstnanci mohou naopak některé slevy čerpat měsíčně a odečítat si je ze mzdy. Myslete na to, že jelikož se daňové přiznání podává zpětně, při podání přiznání na jaře 2023 čerpáte slevy na dani za rok 2022. Pro rok 2022 vzrostla sleva na poplatníka a zvýšilo se daňové zvýhodnění na děti. Kolik tedy ušetříte?
- Sleva na daňového poplatníka
Ať už jste OSVČ, zaměstnanec, pracující či podnikající student, důchodce nebo rodič na mateřské dovolené, můžete uplatnit základní slevu na poplatníka. Není ji nutné nijak prokazovat a nárok na ni vzniká automaticky. Mají na ni nárok všichni daňoví poplatníci ve výši 30 840 korun, tedy 2570 korun měsíčně.
- Sleva na dítě
Slevu na dítě můžete čerpat i jako OSVČ, pokud uplatňujete daňové paušály. Váš roční příjem však nesmí překročit 1 mil. korun. Na 1. dítě sleva na dani činí 15 204 korun, tedy 1267 korun měsíčně. Na 2. dítě je to 22 320 korun, tedy 1860 korun měsíčně. Na 3. a každé další dítě je sleva na dani 27 840 korun, tedy 2320 korun měsíčně.
- Školkovné
Když vaše dítě navštěvuje předškolní zařízení, můžete jako rodič uplatnit nárok na takzvané školkovné. Za každé dítě tato sleva za rok 2022 činí maximálně 16 200 korun. Uplatnění slevy má však dvě podmínky, na které je třeba dát pozor. Slevu může uplatnit pouze jeden z rodičů, který zároveň musí žít s dítětem v jedné domácnosti. Školkovné patří mezi slevy na dani, které se budou rušit, ale za rok 2022 si ji ještě uplatnit můžete.
- Sleva na studenta
Pokud jste pracující student, máte nárok nejen na základní slevu na dani, ale i na slevu na studenta. Ta ročně činí 4 020 korun. Ale pozor! Jestliže status studenta máte pouze po část roku, uplatní v poměrné výši, která je 335 korun za každý takový měsíc. Pamatujte také, že i když studujete na více školách najednou, daňová sleva se nenásobí.
- Sleva na manžela/manželku
Máte-li manžela či manželku s příjmy maximálně 68 000 korun za rok, máte nárok na slevu na daních na manžela/manželku. Ta činí 24 840 korun za rok. Pokud je váš manžel či manželka držitelem průkazu ZTP/P, je sleva dvojnásobná. V případě, že jste se vzali jste se v roce 2022, měsíční slevu 2070 korun získáte pouze za měsíce, ve kterých jste manželé.
- Sleva na invaliditu
Sleva na invaliditu je podmíněna jejím stupněm. Invalidita prvního a druhého stupně činí nárok na slevu na dani 2520 korun ročně, tedy 210 korun měsíčně. Invalidita třetího stupně činí 5040 korun ročně, tedy 420 korun měsíčně. Lidé, kteří mají zdravotní postižení, mohou čerpat slevu držitele ZTP/P průkazu. Ta činí 16 140 Kč za rok.
Na daních odvádíme znatelnou část svých příjmů. Neplaťte na nich víc, než musíte a mějte přehled o tom, jak peníze stržené na daních získat zpět. Právě uplatněním nezdanitelných částí základu daně nebo slevy na dani se vám podstatná část odvedených daní vrátí zpět. Tak na to při vyplňování daňového přiznání nebo ročního zúčtování nezapomeňte. Rádi vám poradíme, jak na to a připravíme vám na míru strategii, pomocí které budete mít jasno v tom, jak můžete slevy uplatňovat co nejvýhodněji.