Jak začít podnikat ve 3 krocích

Jak začít podnikat ve 3 krocích

Začít podnikat je velký krok do neznáma a často se ho bojíme. Přijít o jistoty zaměstnání a být závislý jen sám na sobě, to chce kuráž! Pokud jste ale našli díru na trhu, kterou chcete zaplnit, máte dobrý podnikatelský nápad nebo se vám zkrátka líbí představa budování něčeho vlastního, podnikání by pro vás mohlo být správnou cestou. V řadě oborů můžete navíc začít podnikat i bez peněz. K úspěšnému startu stačí splnit 3 jednoduché kroky. 

Jak začít podnikat

Jak začít podnikat jako OSVČ

Začít podnikat můžete při zaměstnání, rodičovské nebo v důchodu. V takovém případě bude pro vás podnikání vedlejší činností. Pamatujte, že pokud chcete podnikat ve stejném oboru jako váš zaměstnavatel, budete nejprve potřebovat jeho písemný souhlas. V případě, že jste navíc podepsali takzvanou konkurenční doložku, nesmíte pracovat ve stejném oboru ještě rok po odchodu ze zaměstnání.

Pokud nejste zaměstnaní ani nemáte jiný příjem a vrhnete se do podnikání naplno, bude vaší hlavní činností. S podnikáním jako hlavní činností přichází více povinností a závazků, a je proto dobré si tento krok dobře promyslet. 

Ať už se rozhodnete podnikat na hlavní nebo vedlejší činnost, čeká vás na začátku vaší podnikatelské cesty několik povinností. Nebojte, většina náležitostí jde zvládnout online a pokud si s nimi nevíte rady, přicházíme s krátkým návodem ve 3 krocích.  

1. Zažádejte si o živnostenské oprávnění

Když se chcete stát OSVČ, v první řadě si musíte opatřit živnostenské oprávnění. To je povinné pro většinu činností. Některé se obejdou i bez něj, ale kvůli dani z příjmu je výhodnější živnost mít. 

Živnostenské oprávnění se v základu dělí na ohlašovací živnosti a koncesované živnosti. U ohlašovacích živností stačí pouze ohlásit podnikání na živnostenském úřadě. U koncesovaných je zpravidla potřeba souhlasu příslušného orgánu státní správy. 

Ohlašovací živnosti se dále člení na řemeslné, vázané a volné. U řemeslných živností musíte svou způsobilost dokázat doklady o ukončeném vzdělání v daném oboru nebo alespoň šestiletou praxí. Vázané živnosti také vyžadují prokázání odborné způsobilosti tak, jak je definováno v příloze č. 2 živnostenského zákona. Volná živnost je dostupnější a mnohdy proto i nejjednodušší volbou. Není na ni totiž vázán žádný seznam činností a může ji provozovat kdokoliv, kdo splní podmínku věku 18 let, způsobilosti a bezúhonnosti. Do které skupiny se zařadíte, tedy záleží na oboru vašeho podnikání. Pokud si nejste jistí, do které kategorie vaše živnost spadá, poradíme vám.

O živnostenské oprávnění si můžete zažádat dvěma způsoby:

Na živnostenském úřadu

První z variant, které se nabízí, je zajít na kterýkoliv živnostenský úřad. S sebou si vezměte občanský průkaz, 1000 Kč na zaplacení správního poplatku a případně dokumenty, které máte povinnost k vašemu oboru činnosti doložit. Úředník pak s vámi vyplní jednotný registrační formulář, ve kterém stanovíte zaměření svého podnikání. Tím provedete najednou všechny nezbytné registrace a ohlášení, tedy získání živnosti, registraci k dani z příjmu i oznámení zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. 

Přes Portál občana

O živnostenské oprávnění můžete zažádat i online přes Portál občana. Pokud si ve vyplňování formulářů ale nejste jistí, raději zajděte přímo na živnostenský úřad a úředníci vám poradí. Nemáte na to čas a nervy? Živnost založíme za vás. Stačí nám k tomu jen plná moc. I v tomto případě je ale nutné zaplatit správní poplatek 1000 Kč živnostenskému úřadu.

2. Přihlaste se k povinnému pojištění

Vyplněním jednotného registračního formuláře splníte hned několik povinností. Ohlásíte živnost a registrujete se k dani z příjmu fyzických osob, ale taktéž se registrujete na zdravotní pojišťovně a k sociálnímu pojištění. Díky formuláři si jednotlivé úřady mezi sebou informace předají a vy tak už nikam chodit nemusíte.

A jak to bude se zaplacením záloh? V minimální výši je budete muset zaplatit bez ohledu na váš výdělek. Přesto je zde ale několik rozdílů. Pokud jste se přihlásili na paušální daň, zdravotní ani sociální pojištění neřešíte. Jestliže máte podnikání jako svou hlavní činnost, platíte zálohy hned od prvního měsíce. Pokud máte OSVČ jako svou vedlejší činnost, zálohy první rok neplatíte a pojištění doplatíte po konci roku. Budete-li mít při vedlejší činnosti nízký zisk, sociálnímu pojištění se zcela vyhnete. 

3. Vymyslete, jakou formou povedete evidenci příjmů

Hned na začátku podnikání je důležité si stanovit, jakým způsobem budete řešit účetnictví a daně. Bude se od toho totiž odvíjet vaše další práce s doklady. Pokud si nevíte rady, pomůžeme vám stanovit, jaká forma je nejlepší pro vaše podnikání. V základu máte na výběr ze čtyř možností:

Účetnictví

Účetnictví je nejkomplexnějším přehledem o stavu vašich financí. Oproti ostatním možnostem je poměrně komplikované, ale také mnohem přehlednější a lépe kontrolovatelné. V dnešní době je navíc snadné ho digitalizovat. Více o tom, jaké výhody pro vaše podnikání s sebou digitalizované účetnictví přinese, se dočtete v našem článku. Když své účetnictví necháte na nás, budete mít volné ruce pro vaše podnikání.

Paušální daň

Je-li podnikání vaší hlavní činností, může být výhodné přihlásit se k paušální dani. Částka paušální daně vám každý měsíc pokryje tři ze zákona povinné platby: daň z příjmů, zdravotní pojištění a sociální pojištění. Jako OSVČ v režimu paušální daně navíc nebudete muset podávat daňové přiznání, pokud vaše příjmy nepřesáhnou milion korun. Více o tom, jak na daňové přiznání se dočtete v našem článku. Paušální daň vám umožní sledovat pouze vaše příjmy a zbaví vás tak vedení podrobnějšího účetnictví.

Evidence příjmů a pohledávek

Při evidenci příjmů a pohledávek evidujete příjmy, zatímco výdaje odečítáte pomocí příslušného paušálu. Režim je upraven zákonem o daních z příjmů, kde jsou upraveny limity pro jednotlivé druhy příjmů. Je zde také nastaven vrchní strop paušálních výdajů. Uplatňování paušálních výdajů se obecně týká drobných živnostníků.

Když začínáte podnikat od nuly, evidence příjmů a pohledávek bývá často nejvýhodnější možností. Na rozdíl od paušální daně vám umožní v daňovém přiznání využít odpočty a zvýhodnění a snížit si tak daňový základ.

Daňová evidence

Daňová evidence je evidencí takových nákladů, které jste vynaložili na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů. Jsou to tedy náklady nezbytné k tomu, aby vám podnikání vydělávalo. Jde například o mzdy, materiál nebo provozní běžné výdaje. V rámci daňové evidence tedy evidujete kromě příjmů také skutečné výdaje. Jejího vedení bývají navíc obvykle schopni drobní podnikatelé sami.

Kdy si založit firmu?

Při výběru formy podnikání, kterou zvolíte, máte na výběr mezi podnikáním na živnostenský list nebo založením firmy.

Živnost je vhodnější spíše pro začínající podnikatele, kterým nehrozí závažná rizika plynoucí z podnikatelské činnosti a chtějí si zkusit, jak začít podnikat. Pakliže plánujete podnikat v oboru, kde je vyšší míra rizika a máte tak vyšší odpovědnost za škodu, je dobré zvážit založení společnosti s ručením omezeným. Její založení se vyplatí i ve chvíli, kdy přepokládáte vysoké zisky.

Registrace živnosti, přihlášení k platbě důchodového a zdravotního pojištění a rozhodnutí, jak evidovat doklady – to jsou 3 základní povinnosti, které s sebou přináší začátky podnikání. Přestože se začátky podnikání mohou zdát náročné, se správnou přípravou je lze zvládnout raz dva. Na vaší cestě navíc budeme stát po vašem boku a s veškerými komplikacemi vám rádi pomůžeme. Zvládneme vám poradit, jak začít podnikat. Vy jste tu od toho, abyste přišli s dobrým nápadem a strategií, papíry nechejte na nás.