Novinky pro podnikatele v roce 2025

5 nejzásadnějších novinek pro podnikatele v roce 2025

Rok 2025 přinesl novinky pro podnikatele v oblasti daní, pojištění, DPH a dalších legislativních úprav. Proč je třeba si je připomenout nyní? Zanedlouho většinu podnikatelů čeká podání daňového přiznání, ve kterém se některé z těchto změn poprvé promítnou. Ať už podnikáte jako živnostník, nebo vedete menší firmu, je proto dobré vědět, co vás čeká a na co si dát nejen při vyplňování přiznání pozor. Abyste se ve změnách co nejlépe zorientovali, připravili jsme pro vás přehled pěti nejzásadnějších.

1. Změny v oblasti DPH

Od ledna 2025 se mění pravidla pro posuzování obratu, který rozhoduje o tom, zda jste povinni registrovat se k platbě DPH. Nově se sleduje obrat za celý kalendářní rok, nikoliv za 12 po sobě jdoucích měsíců. A jaká je stanovená výše? Platí dva limity:

  • 2 000 000 Kč – pokud tuto částko překročíte, znamená to pro vás povinnou registraci k DPH od 1. ledna následujícího roku,
  • 2 536 500 Kč – pokud tuto částko překročíte, registrace k DPH se pro vás stává povinnou již od následujícího dne.

Pokud máte sídlo v jiném členském státě EU, největší novinkou pro vás je zavedení tzv. přeshraničního režimu pro malé podniky. Ten určuje, že pokud v České republice nepřekročíte roční obrat 2 miliony Kč (a zároveň unijní obrat nepřesáhne 100 000 EUR), můžete nově využít osvobození od DPH i v ČR – a to dobrovolně. Stejnou možnost mají také čeští podnikatelé působící v ostatních členských státech EU. To jsou rozhodně pozitivní novinky pro podnikatele s evropským přesahem.

2. Daně z příjmů fyzických osob

I v roce 2025 platí dvě daňové sazby pro daně z příjmů fyzických osob – 15 % a 23 %. Zatímco samotné sazby se nemění, mění se hranice, od které se ta vyšší začne uplatňovat. Nově se 15% sazba platí z daňového základu (příjmů po odpočtech) do výše 36násobku průměrné mzdy a 23 % se platí z částky, která tento limit přesáhne. V číslech se tedy jedná o částky:

  • pro rok 2024 činí limit 1 582 812 Kč,
  • pro rok 2025 se zvyšuje na 1 676 052 Kč.

3. Paušální daň a minimální zálohy pro OSVČ

Od roku 2025 si musí živnostníci sáhnout o něco hlouběji do kapsy. Zvyšuje se totiž minimální vyměřovací základ pro výpočet sociálního pojištění – nově se počítá jako 35 % průměrné mzdy (dosud to bylo 30 %). A to znamená jediné: zálohy na pojištění jdou nahoru. Kolik to přesně dělá měsíčně?

  • Zdravotní pojištění: 3 143 Kč,
  • Sociální pojištění: 4 759 Kč,
  • Paušální daň (1. pásmo): 8 716 Kč.

4. Dohody o provedení práce a pracovní činnost

Od roku 2025 došlo k zásadní změně u dohodářů. Dohody o provedení práce (DPP) nově podléhají odvodům na zdravotní a sociální pojištění, pokud měsíční příjem přesáhne 11 500 Kč. U dohod o pracovní činnosti (DPČ) se limit zvyšuje na 4 500 Kč. Pokud zaměstnáváte dohodáře, je třeba na tyto limity myslet.

5. Daňové slevy – omezení a zrušení

Od ledna 2024 došlo k omezení některých daňových výhod. Tyto změny se poprvé promítnou zanedlouho, v daňových přiznáních za rok 2024, která jsou podaná v první polovině roku 2025. Je proto dobré si připomenout, že:

  • sleva na studenta a školkovné byly zcela zrušeny.
  • sleva na manžela/manželku (nebo registrovaného partnera/partnerku) je nově dostupná pouze v případě, že dotyčný pečuje o dítě mladší tří let a žije s daňovým poplatníkem ve společné domácnosti.
  • nelze již uplatnit členské příspěvky odborovým organizacím ani náklady na ověření výsledků dalšího vzdělávání.

Jak se na novinky pro podnikatele připravit a ušetřit si starosti?

Změny v legislativě bývají každoročně složité, ale jejich dopad na podnikání není radno podcenit. Je tu však způsob, jak si můžete ušetřit starosti s účetnictvím a soustředit se na to, co děláte nejlépe – podnikání. Ať už potřebujete pomoci s vedením účetnictví, optimalizací daní, nebo se jen chcete poradit, jak na správné nastavení finančního řízení, ozvěte se nám. V Octopusu vám vše přeložíme do srozumitelštiny, spočítáme a správně nastavíme. Neváhejte nás kontaktovat a společně najdeme to nejlepší řešení pro vaše podnikání!